+90 (212) 284 81 74 tria@triaclub.com

Yeni Yılda ”Yeni Bir Sen” Yaratmanın 11 Adımı

Pek çok insan yeni yılda yeni bir “ben” yaratmak ister. Bu hep aklımızın bir köşesinde olan bu fikir hayatımızda bir şeylerin değişmesiyle, örneğin yeni bir yılın gelip yeni bir sayfanın açılmasıyla daha da kuvvetleniyor. Böyle durumlarda daha kararlı davranıyoruz. İşte tam bu noktada yapmanız gereken, yeni bir “sen” yaratmak için nereden başlayacağınızı belirlemektir.

Hayatınızda sizi memnun etmeyen şeyler neler? Öncelikle bunları belirlemeli ve yola buradan başlamalısınız. Evinizi yenilemek mi, ailenize ve arkadaşlarınıza daha çok vakit ayırmak mı, yeni bir işe başlamak, hayallerinizi gerçekleştirmek mi yoksa tepeden tırnağa değişmek mi?

Tüm bu dönüşümleri gerçekleştirebilmek için ilk önce pozitif olmalısınız. Pozitif düşünmeli, en stresli ve zorlu durumlarda bile kendinizi yıpratmamalısınız. Zihniniz pozitif olursa siz de etrafa bu enerjiyi yayar ve daha canlı, daha güzel görünebilirsiniz.

Düşüncelerinizi olumlu hale getirdikten sonra nerede değişiklik yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Yeni yıl için alacağınız kararları gerçekleştirmenizin 11 temel adımı:

 1. Gerçekçi olun

Hedefiniz gerçeklik sınırlarını korumadığı takdirde zamanla ulaşılması zor bir hale gelecektir. Ulaşamayacağınızı düşündüğünüzde çabalamayı bırakırsınız. Daha önce denemiş olduğunuz ve başaramadığınız bir hedefi gerçekleştirmek için yeniden çabalamak ilk deneyimden daha zor olabilir.

 1. Yapılması gerekenleri değil, gerçekten yapmak istediklerinizi düşünün

Okul yıllarınızı hatırlayın… En sevdiğiniz dersin ödevini yapmak bile bazen çekilmez hale gelirdi. Hedefleriniz, kendinizi gerçekleştirmeniz için kalpten istediğiniz şeyleri kapsamalıdır. Böylece severek emek harcarsınız ve hedefleriniz görev olmaktan çıkar.

 1. Dönüştürmek istediğiniz şeyleri ve sebeplerini belirleyin

Sizi mutsuz eden her neyse, hepsini bir kağıda yazın ve öncelik sırasına göre bir puan verin. Örneğin en acil hissettiğinize 10, en son yapılması gerekene 1 puan verebilirsiniz. Ardından en yüksek puan alan 5 tanesini ayrı ayrı 5 kağıda yazın ve her birinin altına neden dönüştürmek istediğinizi yazın.

 1. Yuvarlak cümleler kurmayın, spesifik kararlar alın

“Bu yıl daha çok spor yapacağım” cümlesinin ucu açıktır ve yapılması hedeflenen aktiviteyi ertelemeye çok müsaittir. Onun yerine, haftanın hangi günleri daha müsaitsiniz, kendinize hangi saatleri ayırabilirsiniz, bir bakın ve onun üzerinden haftalık planlar belirleyin. “Salı ve Perşembe günleri 12:00-13:30 arasında yürüyüşler yapacağım” gibi… “Yeni bir imaj istiyorum” demek yerine, yüzümüze bakanları her şeyden önce etkileyen kaşlarınız için dizayn veya kaş konturu yaptırmaya karar verebilirsiniz.

 1. Otomasyon yöntemlerinden faydalanın

Neyse ki akıllı telefonlar ve zeki yazılımcılar sayesinde, bugün hemen her şeyi otomasyon yardımıyla hızlandırabiliyoruz. Para biriktirmek istiyorsanız, bankanızdan yardım alın ve her ay maaşınızın %5’ini sizin için biriktirsin. Böylece ekstra çaba sarfetmeden güzel bir birikim yapmış olursunuz. Teknolojiden, basit ama faydalı işler yapan uygulamalardan faydalanmayı ihmal etmeyin!

 1. Bebek adımlarıyla ilerleyin

Tüm bunları bir anda sonuç vermesini beklemeyin, bu sizin hevesinizi kırar. Gerçekleştirmek istediğiniz her dönüşümün zamana ihtiyacı vardır. Örneğin kitap okuma alışkanlığınızı geri kazanmak istiyorsanız haftada bir kitap bitirmek yerine günde 5 sayfa okumakla başlayabilirsiniz. Veya ışıl ışıl bir cildin hayalini kuruyorsanız bir anda bütün bakımları yaptırmak faydalı olmaz. Her ay düzenli olarak cilt bakımı, dermapen, peeling veya lifting (radyofrekans) yaptırarak istediğiniz cilde ulaşabilirsiniz.

 1. Düzenli aralıklarla hedefinizi bir kademe artırın.

Bebek adımlarıyla başladığınız yolda zamanla seviyenizi artırmak hem alışkanlığınızın yer edinmesine sebep olur hem de tatmininiz artar. Ocak ayı boyunca günde 5 sayfa kitap okuduysanız, Şubat’ta bunu 7’ye çıkarabilirsiniz.

 1. Yardım alın.

Tüm bu süreçleri hayata geçirirken tek başınıza yapabileceğiniz şeyler ağırlıkta. Bu esnada hedeflerine ulaşmış kişilerle iletişim kurmak ve onların desteğini almak faydalı olacaktır. Ayrıca sizin yapabileceklerinizin yetersiz kaldığı durumlarda takviye almak önemlidir. Örneğin güzel bir diyetle kilo verdikten sonra vücudunuzun sıkılaşması için kavitasyon, selülit masajı, elektroterapi ya da LPG işlemlerinden destek alabilirsiniz.

 1. Ruhunuzu besleyin

Dönüşüm süreci sağlam bir özgüven ve iç motivasyon gerektirir. Doğa yürüyüşleri, yoga, meditasyon gibi yöntemlerle ruhunuzu beslerseniz kendinize güveniniz ve hayata dair umudunuz artacaktır.

 • Duygularınızla teması unutmayın, kendinizi ödüllendirin

Her katettiğiniz yol sonunda, durup “ne hissediyorum” diye sorgulayın. Dönüştürdüklerinizin size kattıklarına ek olarak başarı ve özsaygı duyguları motivasyonunuzu artıracaktır. Tüm bunları gerçekleştirmek için harcadığınız çaba ise takdire değer. Kendinizi konuyla alakalı ödüllendirdiğinizde sürecinizin daha keyifli ilerlediğiniz göreceksiniz.

 1. Hakkında konuşun

Kararlarınızı kendinize saklamayın. Sevdiklerinizle paylaşmak aldığınız kararları gerçekleştirmenin en önemli adımıdır. Böylece zihninize tekrar tekrar ne istediğinizi kazımış olursunuz.

Tria Club olarak, yeni yılda alacağınız tüm kararlar için yanınızdayız. Sevdiklerinizle beraber geçireceğiniz sağlıklı, huzurlu, mutlu, güzellik ve bakım dolu  bir yıl geçirmenizi dileriz…Yen’

Yazar

Tria Club

Tria Club olarak vizyonumuz; 2000 yılından bu yana profesyonellik ve kalite çerçevesinde siz müşterilerimize sağlıklı güzellik ve kaliteli yaşam tarzı kazandırmaktır. Açıldığımız andan itibaren kendi alanımızda en iyisini sunmak için yola çıktık ve kısa süre içinde hedeflerimize ulaştık.