+90 (212) 284 81 74 tria@triaclub.com

Sivilce Neden Oluşur?

Sivilce her yaşta başımızın derdi olabilir. Özellikle yüz bölgesinde sık rastlanmasına rağmen dekolte bölgesi, sırt ve üst kolda da oluşarak bizi rahatsız edebilmektedir. Yaz aylarında özgürce giyinmemizi engelleyebilir veya şık bir elbiseden görünerek bizi mutsuz edebilir. Peki sivilce oluşumunun nedeni nedir?

Özellikle ergenlik dönemlerinde sıkça karşımıza çıkmaktadır. Kadınların %80’i ergenlik döneminde sivilcelerle boğuşmuştur. Bunun sebebi ergenlik döneminde değişen hormon dengesinin yarattığı bir dışa vurumdur. Farklı tetikleyenler olmadığı takdirde ergenlik dönemi sonunda akne oluşumu ortadan kalkar.

Cildin normalden fazla yağ üretmesi sebebiyle gözenekler tıkanır ve bu fazlalığı atmak isteyen ciltte sivilce oluşumu gözlenir. Bu nedenle çok yağlı ciltlerin çok dikkatli bakım yaparak doğru temizleme ürünlerini kullanmaları gerekir.

Ölü deri hücrelerinden kurtulamayan ciltte de sivilce oluşumu gözlenir. Ölü deri atılmazsa ciltte birikir ve gözenekleri tıkar. Nefes alamayan deri hücreleri ise bu kiri sivilce oluşumuyla atmaya çalışır. Bu durumda cilt sivilce oluşturarak bize temizliğe ihtiyacı olduğunu anlatmaya çalışan bir çağrıda bulunur.

Hormonların olağan dışı çalışması, yani fazla veya az çalışması da sivilce oluşumuna sebep olur. Ergenlik döneminde bunun bir çözümü yoktur ancak ergenlik dönemi sonrasında hala sivilcelerinizden kurtulamıyorsanız bunun sebebi hormonlarınızdaki düzensizlikler olabilir.

Stres de sivilce oluşumunda etkendir. Her bünye stresin yarattığı olumsuz etkiyi farklı şekillerde dışa vurur. Bu durumda sivilcelerinizden kurtulmak için stresten kaçınmanız gerekir.

Karaciğer, mide, bağırsak hastalıkları ve parazitler de sivilce oluşumuna sebep olurlar. Eğer cilt hijyeni için tüm özeni gösteriyor, yediklerinize dikkat ediyor ve stresten uzak duruyorsanız ve yine de sivilcelerden kurtulamıyorsanız kapsamlı bir tetkik yaptırmanın tam zamanı demektir.

Sivilce oluşumunda daha birçok sebep mevcuttur. Tükettiğimiz besinler, cilde hava aldırmayan makyaj ürünleri, bilinçsizce kullanılan kremler ve temizleme ürünleri, ağda, cildin nefes almasını önleyen eşyalar kullanmak, aileden gelen genetik akne problemleri, hijyen eksikliği, sivilceleri bilinçsizce sıkarak etrafa yayılmalarına sebep olmak ve mevsim değişikliklerine karşı hassasiyete sahip olmak da sivilce oluşumuna sebep olabilir.

Yazar

Tria Club

Tria Club olarak vizyonumuz; 2000 yılından bu yana profesyonellik ve kalite çerçevesinde siz müşterilerimize sağlıklı güzellik ve kaliteli yaşam tarzı kazandırmaktır. Açıldığımız andan itibaren kendi alanımızda en iyisini sunmak için yola çıktık ve kısa süre içinde hedeflerimize ulaştık.