+90 (212) 284 81 74 tria@triaclub.com

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ İYİ BESLİYOR MUSUN?

Kış mevsimi kapıda ve beraberinde gribal vakalar artış gösterdi. Hastalıktan korunmada aşılanma, kişisel hijyen kurallarına dikkat etme gibi önlemlerin yanında bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için yeterli ve dengeli beslenme de oldukça önemlidir. Özellikle bilinmeli ki diyet içeriği kaliteli ve yeterli olmayan bireylerin hastalıklara yakalanma riski daha yüksek ve vücut direnci düşüktür.

Peki savunma sistemimizi nasıl güçlendiririz?

  • Su tüketimi: Enfeksiyon sırasında artan vücut ısısını dengede tutabilmek için bol sıvı alımı önemlidir. Aynı zamanda sıvı alımı vücutta oluşan toksinlerin atılmasında da önemlidir. Bu nedenle düzenli sıvı alınmalıdır.( 2-2,5 litre )

 

  • A vitamini :İlk olarak A ve C vitamini gibi antioksidan vitaminlerden zengin, havuç, brokoli, kabak, lahana, karnabahar, maydanoz gibi sebzelerin yanı sıra kış aylarında bolca bulunan portakal, mandalina, elma, greyfurt gibi meyveler tercih edilebilir.

 

  • C vitamini : C vitamini eksikliğinde bağışıklık sisteminin hücrelerinin fonksiyonlarında azalma ve hücresel bağışıklık yanıtlarında bozulmalar belirlenmiştir.

Vitamin ve mineraller sebze ve meyvelerin özellikle dış yaprakları, kabukları veya kabuğun hemen altındaki kısımlarında bulunduğundan yenilebilenlerin kabukları soyulmamalı ya da mümkün olduğunca ince soyulmalıdır.

Dilimlenip, buzdolabında üstü açık bırakılmış kavun 24 saatten kısa sürede C vitamini içeriğinin %35 ini kaybeder. Isı kaybı ile olan kaybı azaltmak için sebzeler mümkün olduğunca kısa süre pişirilmelidir. Suda eriyen vitaminlerin (Cvit., B2, folik asit vb)  kayıplarını önlemek için sebzelerin haşlama suyu kesinlikle dökülmemelidir.

  • Çinko:Yapılan çalışmalarşiddetli çinko eksikliğinin kemik iliğinde B lenfositi azalmasına sebep olduğunu göstermiştir. Bu çalışmalar çinko eksikliğinin glikokortikoid seviyelerinin kronik yüksekliğine yol açtığını ve bunun da immün sistemi baskıladığını söylemektedir.

 

  • E vitamini:A vitamininin okside olmasını önler ve vücut direncini artırmakta önemlidir.E vitamininin iyi kaynakları olan; zeytinyağı, ay çiçek yağı, kanola yağı ve yağlı kuruyemişler ile yağlı tohumlarda (ceviz, badem, fındık vb. ) bulunmaktadır.

 

  • Protein alımı: Proteinler hücresel bağışıklık sistemi üzerinde etkilidirler ve bağışıklık sisteminin aktif oyuncularından olan antikorların yapımında önemli görevleri vardır. Bu sebeple hastalıklardan korunmada ve vücut direnci için çok önemlidir. Arginin, glutamin, histidin, metionin bu yapılarda rol alan önemli aminoasitlerdir.  Bu nedenle protein kalitesi yüksek olan et, tavuk, balık ,yumurta, kurubaklagillerdiyette mutlaka yer almalıdır.

 

  • Prebiyotik ve probiyotikler: Hipokratın ‘Bütün hastalıklarbağırsaklarda başlar.’’  sözü bağırsak sağlığının önemini vurgulamaktadır.Prebiyotik ve probiyotiklerbağırsaklardaki yararlı mikroorganizmaları artırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Kalın bağırsaklar vücudumuzdaki en büyük savunma sistemi organıdır. Kefirprebiyotikler açısındanoldukça  zengin bir besindir. Yoğurt, ayran ve peynirin yapısında da doğal olarak prebiyotik bulunmaktadır.

 

Tüm bunları dikkate almalı, besinlerin gücüne inanmalı ve hastalıklardan korunmak için beslenmeye önem verilmelidir.

Yazar

Tria Club

Tria Club olarak vizyonumuz; 2000 yılından bu yana profesyonellik ve kalite çerçevesinde siz müşterilerimize sağlıklı güzellik ve kaliteli yaşam tarzı kazandırmaktır. Açıldığımız andan itibaren kendi alanımızda en iyisini sunmak için yola çıktık ve kısa süre içinde hedeflerimize ulaştık.